Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Upcoming prep playoffs
Email Sign up for Breaking News Alerts
hockey Two Harbors, 55616
Two Harbors Minnesota 109 Waterfront Dr. 55616

BOYS HOCKEY

WISCONSIN

SECTIONAL 1

Tuesday, Feb. 14

First Round

No. 9 Spooner at No. 8 River Falls, 6 p.m.

Advertisement
Advertisement

No. 11 Baldwin-Woodville at No. 6 Amery, 7 p.m.

No. 10 Barron at No. 7 Somerset, 7 p.m.

Thursday, Feb. 16

Regional Finals

At 7 p.m.

River Falls/Spooner winner at No. 1 Superior, at Wessman

No. 5 Siren at No. 4 Menomonie

Amery/Baldwin-Woodville winer at No. 3 Hudson

Somerset/New Richmond winner at No. 2 New Richmond

GIRLS HOCKEY

MINNESOTA

SECTION 7AA

Thursday's First Round

At 7 p.m.

No. 5 Cambridge-Isanti Area (8-14-3) at No. 4 Duluth (8-15-2)

No. 7 St. Francis-North Branch (3-21-1) at No. 2 Grand Rapids-Greenway (15-7-3)

No. 6 Forest Lake (5-17-3) at No. 3 Cloquet-Esko-Carlton (11-12-1)

Saturday's Semifinals

At High Seed

Duluth/Cambridge-Isanti winner at No. 1 Elk River-Zimmerman (19-3-3), TBA

Cloquet-Esko-Carlton/Forest Lake winner vs. Grand Rapids-Greenway/St. Francis-North Branch winner, TBA

Thursday, Feb. 16

Championship

At Grand Rapids

Semifinal winners, 7 p.m.

SECTION 7A

Thursday's Quarterfinals

At 7 p.m.

No. 8 Moose Lake Area (5-19) at No. 1 Chisago Lakes Area (17-7-1)

No. 5 Proctor-Hermantown (5-18-1) at No. 4 International Falls (15-8)

No. 7 Eveleth-Gilbert Area (3-21-1) at No. 2 Hibbing-Chisholm (12-12-1)

No. 6 Princeton (9-15-1) at No. 3 Silver Bay Area (16-9)

Tuesday, Feb. 14

Semifinals

At Cloquet Area Recreation Center

International Falls/Proctor-Hermantown winner vs. Chisago Lakes Area/Moose Lake Area winner, 6 p.m.

Silver Bay Area/Princeton winner vs. Hibbing-Chisholm/Eveleth-Gilbert Area winner, 8 p.m.

Friday, Feb. 17

Championship

At Cloquet

Semifinal winners, 7 p.m.

ALPINE SKIING

MINNESOTA

SECTION 7

Tuesday's Meet

At Giants Ridge, Biwabik

Boys first run, 9:45 a.m.

Girls first run, 9:50 a.m.

Boys second run, 1:10 p.m.

Girls second run, 1:15 p.m.

NORDIC SKIING

MINNESOTA

SECTION 7

Thursday's Meet

At Giants Ridge, Biwabik

Boys and girls 5K classic and freestyle races, 10 a.m.

BOYS SWIMMING

WISCONSIN

Saturday's Sectional Meet

Superior at Hudson Middle School, 1 p.m.

Advertisement