Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's prep summaries

Email

BOYS BASKETBALL

Chisholm23-24--47

Hibbing28-35--63

Chisholm -- Aden Casey 23, Austin Campbell 9, Aaron Musburger 7, Andrew Jamnick 4, Parker Cicmil 2, Jausten Culbert 2. Totals 18 8-14 47.

Advertisement

3-point goals -- Casey 3.

Hibbing -- Tyler Steinke 15, Chris Hanson 11, Connor Perry 11, Nick Milani 11, Ryan Schirmer 7, Kevin Jamnick 4, Tim Carruth 2, Matt Merrick 2. Totals 26 2-7 63.

3-point goals -- Steinke 5, Hanson 3, Perry.

Cloquet25-33--58

Hermantown28-36--64

Cloquet -- Adam Laine 20, Zach Peterson 13, Dillon Johnson 10, Trent Moe 9, Sean Ferrell 4, Nate Weets 2. Totals 22 9-13 58.

3-point goals -- Johnson 2, Peterson 3.

Hermantown -- Spencer Johnson 27, Corey Anderson 21, Kevin Fulman 9, Kole Zuidmulder 5, Justin Brenden 2. Totals 25 13-22 64.

3-point goals -- Kevin Fulman.

Cromwell27-36--63

Silver Bay28-27--55

Cromwell -- Joe Couture 3, Jared Hutar 22, Luis Martins 6, Austin Johnson 14, Jake Ramberg 14, Josh Oliver 4. Totals 22 12-15 63.

3-point goals -- Couture, Hutar 5, Johnson.

Silver Bay -- Eben Fisher 2, Luke Thun 24, Trevor Woodwick 5, Mark Harris 2, Baruch Fisher 22. Totals 24 3-4 55.

3-point goals -- Thun 3, Woodwick.

Ely49-26--75

South Ridge31-48--79

Ely -- Jared Poderzay 27, Sean Fisher 21, Matt Vandeerbeek 10, Mark Heiman 9, Sean Jordan 8. Totals 31 7-12 75.

3-point goals -- Poderzay 4, Fisher, Heiman.

South Ridge -- Dan Wood 22, Jerome Otis 18, Colton Peterson 15, Kody Karppinen 9, Aaron Smith 8, Drew Janke 7. Totals 30 11-18 79.

3-point goals -- Wood 4, Smith 2, Karppinen, Janke.

Esko36-41--77

Carlton22-29--51

Esko -- Jackson Lindquist 27, Marc Peterson 7, Garrett Iverson 2, Casey Staniger 12, Ben Hanson 2, Kory Deadrick 22, Johnson 1, Jared Harms 4.

3-point goals -- Lindquist 4, Stanger, Deudrick 2.

Carlton -- Eric Adams 17, Lane Empson 11, Zach Veno 1, Dekota Frear 16, Kyle Gunderson 4, Dominic Bennett 2.

3-point goals -- Empson.

Greenway30-30--60

Eveleth-Gilbert37-34--71

Greenway -- Scott Webb 24, Nate Emerson 20, Darrick Finke 5, AJ Butterfield 5, Ben Lefebvre 4, David Damyanovich 2. Totals 19 16-24 60.

3-point goals -- Webb, Emerson.

Eveleth Gilbert -- William Olson 22, Charley Kennedy 18, Dane Beise 17, Austin Hujanen 7, Zach Wood 4, Michael Wagner 3. Totals 16 15-19 71.

3-point goals -- Beise 3, Kennedy 2, Olson, Wagner.

Lakeview Christian.51-44--95

Floodwood42-28--70

Lakeview Christian Academy -- Anders Broman 39, Luke Borchardt 26, Bjorn Broman 14, Jonathan Hardesty 7, Adam Fuchs 6, Josh Plys 3. Totals 39 11-17 95.

3-point goals -- B. Broman 3, A. Broman, Hardesty, Plys.

Floodwood -- Jason Myrvold 17, Ross Schminski 16, Jarred Heggedahl 13, Justin Hall 12, Riley Bernsdorf 8, Ryder Lough 4. Totals 27 15-21 70.

3-point goals -- Schminski 2, Myrvold.

Mesabi East--72

Virginia--100

Mesabi East -- Tanner Egan 8, Garrett Larson 15, Mike Peterson 4, Joe Radtke 12, Matt Benolken 2, Joe Howell 13, Dan Settimi 18. Totals 32 6-13 72.

3-point goals -- Egan, Radtke.

Virginia -- Joe Geiselman 14, Cade Stackpool 14, Tyler Wilson 22, Bryce Negen 3, Cole Skadsem 8, Sean Wilson 5, Patrick Jarvi 6, Dominic Larson 4, Jordan Lindholm 20, Ben Romsaas 4. Totals 41 12-18 100.

3-point goals -- Stackpool, Wilson, Skadsem 2, Wilson, Lindholm.

Superior30-25--55

Duluth Marshall8-17--25

Superior -- Ben Erickson 3, Jordan Hughes 11, Derek Kontny 10, Bryan Sanders 6, Erick Tunell 5, Spencer Urban 2, Ryan Kelleher 2, Cody Hunt 16. Totals 20 15-24 55.

3-point goals -- None.

Duluth Marshall -- Will Heyer 2, John Fox 4, Ian Zenner 6, John Keenan 2, Cole Brashaw 7, Eric Micklausich 4. Totals 11 2-9 25.

3-point goals -- Brashaw.

White Bear Lake38-55--93

Duluth East40-42--82

White Bear Lake -- Nick Wieland 11, Josh Tismer 16, Steve Helmberg 7, Eric Gebeke 14, Beau Smit 20, Tanner Hinck 5, Lucas Allen 18, Pat Mulraney 2. Totals 39 7-8 93.

3-point goals -- Wieland 3, Helmberg 2, Smit 2, Hinck.

Duluth East -- Quinton Coleman 5, Taylor Stafford 22, Shaq Coleman 22, Chase Dedominces 4, Rell Ladd 11, Matt Lochner 18. Totals 32 11-15 82.

3-point goals -- Stafford 2, S. Coleman 4, Ladd.

Wrenshall21-13--34

Moose Lake-WR49-25--74

Barnum 71, McGregor 52

Fond du Lac Ojibwe 106, Mesabi Academy 55

Pine City 52, East Central 47

Monday's Late Results

Cook County55

Mountain Iron-Buhl36

Cook County -- Dylan Quaife 20, Kale Boomer 5, Mike Sjogren 3, David Bergstrom 15, Colin Everson 7, Jonny Jacobsen 3. Totals 27 14-20 55.

3-point goal -- Everson.

Mountain Iron-Buhl -- Archie Winans 2, Deven Rowe 12, Nelson Isaacson 4, Brian Thielen 3, Logan Hultgren 12, Dante Josephson 2.

3-point goal -- Thielen.

Esko 67, Deer River 45

GIRLS BASKETBALL

Bug-O-Nay-Ge-Shig6-4--10

Fond du Lac Ojibwe36-31--67

Bug-O-Nay-Ge-Shig -- Marissa Outholt 2, Seneca Augnish 2, Danielle Isham 6. Total 4 2-8 10.

3-point goals -- None.

Fond du Lac Ojibwe -- Francene LeDeaux 9, Quintana White 2, Sara Fineday 17, Janessa Martineau 9, Josie Wichern 1, Whitney Mayorga 7, Alissa Bosto 22. Totals 30 6-20 67.

3-point goals -- Fineday.

Cromwell44-21--65

Silver Bay10-16--26

Cromwell -- Makayleigh Cahoon 17, Allie Cahoon 16, Marlene Wester 8, Kaylan Risacher 8, Brittany Johnson 7, Kayle Johnson 4, Christina Stenson 4, Samantha Suhonen. Totals 27 8-11 65.

3-point goals -- Johnson, Wester, Cahoon.

Silver Bay -- Alicia Nopola 14, Tara Dow 10, Brandi Nopola 2. Totals 11 3-3 26.

3-point goal -- Nopola.

Eveleth-Gilbert32-26--58

Greenway25-27--52

Eveleth-Gilbert -- Megan Vidas 17, Emily Grummett 16, Katelyn Rice 15, Megan Preiner 7, Jessica Richart 2, Alyssa Jackson. Totals 17 21-24 58.

3-point goals -- Grummett, Rice, Vidas

Greenway -- Kate Kuck 14, Taylor Orhn 14, Kelcie Ingle 9, Summer McDonald 6, Sam German 4, Katie Windschitl 3, Erin Edman 2. Totals 23 8-23 52.

3-point goals -- Ingle 2, Orhn 2.

Hermantown33-32--65

Cloquet25-23--48

Hermantown -- Carmen Bergstedt 19, Katie Thun 16, Emily Neumann 14, Rachael Hoium 6, Nicole Kucza 4, Caitlin Windus 2, Melissa Madison 2, Haley Wargin 2. Totals 25 10-20 65.

3-point goals -- Bergstedt 3, Neumann 2.

Cloquet -- Carri Zeadow 18, Krista Schmitz 11, Grace Sinisalo 9, Amy Campbell 6, Kenzie Rathe 4. Totals 19 5-17 48.

3-point goals -- Sinisalo 3, Zeadow, Schmitz.

Lakeland15-18--33

Ashland27-21--48

Lakeland -- Jonas 13, Lee 6, Butkus 6, Chiolino 4, Van de loo 2, Hallstrom 2. Totals 11 10-21 33.

3-point goals -- Lee.

Ashland -- Brittani Brennan 15, Olivia Bretting 9, Kaela Huber 9, Emily Stephenson 5, Sophie Habas 4, Briana Tody 3, Nicole Huber 3. Totals 15 15-23 48.

3-point goals -- Brennan, K. Huber, Bretting.

Hibbing 60, Deer River 28

Monday's Late Results

Chisholm16-21--37

Northeast Range36-23--59

Chisholm -- Megan Smart 2, Tori Anderson 1, Jenny Casey 7, Toria Marturano 11, Brianna Zunich 10, Alexa Stalboerger 2, Ellen Lescarbeau 4. Totals 13 10-21 37.

3-point goals -- Casey.

Northeast Range -- Katie Lenci 8, Signe Scholl 7, Taneesha Dupree 4, Sabrina Kelly 4, Tori Barsness 2, Hayley Lilya 2, Danielle Lenci 19, Julia Elkins 13. Totals 21 14-21 59.

3-point goals -- D. Lenci 2, K. Lenci.

Duluth Marshall6-4--10

Mesabi East30-18--48

Duluth Marshall -- Angela Katoski 2, Molly Matthews 3, Aure Phillips 4, Abby Bushey 1. Totals 4 2-8 10.

3-point goals -- None.

Mesabi East -- Sammi Ekman 2, Megan Highland 2, Megan West 12, Hailey Lislegard 8, Aimee Allen 3, Kristin Blais 4, Haylee Donnelson 11, Nikki Arn 6. Totals 19 7-11 48.

3-point goals -- West 3.

International Falls 62, Bigfork 46

BOYS HOCKEY

Ashland1-0-0--1

Cloquet-Esko-Carlton5-5-5--15

First period -- 1. CEC, Ryan Holte (Kellin Lamirande, Westin Michaud), :14; 2. CEC, Michaud (Justin Hammann, Ryan Lind), :40; 3. CEC, Holte (Lamirande, Adam Hanson), 3:47; 4. CEC, Tanner Robideaux (Hanson), 4:35; 5. CEC, Eric Peterson (Aaron Peterson, Michaud), 6:34; 6. Ashland, Tate Warren (Zach Halbe), 11:57.

Second period -- 7. CEC, Lind (Lamirande, Michaud), :55; 8. CEC, Beau Michaud (Hanson), 1:13; 9. CEC, Hanson (B. Michaud, Lind), 6:22; 10. CEC, Hanson (Lind, Karson Kuhlman), 12:08; 11. CEC, Hanson (W. Michaud, B. Michaud), 13:42 (pp).

Third period -- 12. CEC, Holte (Lambirande, W. Michaud), 1:45; 13. CEC, Drew Dincau (A. Peterson, E. Peterson), 5:21; 14. CEC, Tanner Fritsinger (Hammann), 7:43 (pp); 15. CEC, Nate Niemi (Fritsinger), 8:35; 16. CEC, Niemi (Sean Kedrowski, Fritsinger), 15:40.

Saves -- Dylan Barners, Ashland, 34; Justin Ketola, CEC, 9.

Virginia-MIB0-0-1--1

Hermantown2-3-3--8

First period -- 1. H, Andrew Mattson (Jared Thomas, Jeremy Amys), 3:58; 2. H, Chris Benson (Travis Koepke, Neal Pionk), 10:23.

Second period -- 3. H, Mattson (Thomas, Amys), 7:46; 4. H, Benson (Brian LeBlanc), 9:20; 5. H, Thomas (Jared Kolquist), 12:46.

Third period -- 6. H, Mattson (Pionk, Amys), :14; 7. VMIB, Nick Blaeser (Marc Krebsbach), 10:01; 8. H, Amys (Thomas, Mattson), 10:11; 9. H, Paul Harrold (Matt Lord), 13:39 (sh).

Saves -- Ben Pluswik, VMIB, 28; Zach Edgerton, H, 12.

Monday's Late Result

Proctor0-0-0--0

St. Cloud Cathedral2-4-0--6

First period -- 1. Tommy Hall (Corey Wheelock, Ryan Kissner), 13:40; 2. Danny Johnston (Will Hammer, Austin Pogranski), 15:27.

Second period -- 3. Hammer (Austin Swingle, Johnston), 12:42 (pp); 4. Austin Poganski (Johnston, Hammer), 14:41; 5. Poganski (Hammer), 14:50; 6. Peter Thibault (Dan Bailey), 16:25.

Third period -- No scoring.

Saves -- Paulie Hegstrom, P, 26; Connor Amundson, SCC, 19.

GIRLS HOCKEY

Duluth0-0-0--0

Grand Rapids-Green.3-2-2--7

First period -- 1. Molly Illikainen (Danielle Heitkamp), 2:52 (pp); 2. Illikainen, 10:42 (sh); 3. Illikainen (Kaya Baker), 16:25.

Second period -- 4. Illikainen, 0:07; 5. Illikainen (Chantal Holum, Baker), 11:29 (pp).

Third period -- 6. Meaghan Cemensky (Heitkamp, Illikainen), 13:11 (pp); 7. Hannah Schmoll (Jessica Stejskal, Mackenzie Dumm), 13:23.

Saves -- Megan Hansen, D, 25; Sydney Helmbrecht, GRG, 16.

Proctor-Hermantown0-0-3--3

Superior1-0-0--1

First period -- 1. S, Anna Lurndal (Amanda Hinaus), 5:09.

Second period -- No scoring.

Third period -- 2. PH, Jillayne Gilbert (Brooke Ness), 3:00; 3. PH, Reilly Fawcett (Hannah Johnson), 8:42; 4. PH, Justina Lindberg (Sophie McGovern), 16:45 (en).

Mesabi East -- Courtney Simmons, PH, 24; Makayla Pitt, S, 30.

NORDIC SKIING

Ely Classic Invitational

At Mount Itasca, Coleraine

Boys

Teams

1. Duluth East 389, 2. Grand Rapids 371, 3. Ely 346, 4. Little Falls 336, 5. Brainerd 289, 6. Detroit Lakes 267, 7. Two Harbors 246, 8. Bemidji 245, 9. Mesabi East-Virginia-Eveleth-Gilbert 143, 10. Duluth Marshall 123, 11. Proctor-Hermantown 74, 12. Duluth Denfeld 65, 13. Cloquet-Esko-Carlton 48.

Individuals, 5.4 Kilometers Classic

1. Ryan Davis, DE, 12:20.6; 2. Jake Richards, Detroit Lakes, 12:45; 3. Geoff Ash, DE, 13:03.2; 4. Jesse Olson, Ely, 13:28.6; 5. Zean Baker, Brainerd, 13:37; 6. Sam Johnson, ME, 13:45.9; 7. Bauer LeSavage, DE, 13:49.9; 8. Tony Sagedahl, Bemidji, 14:03.1; 9. Henry French, DE, 14:06.8; 10. Joe Fairbanks, Marshall, 14:09.1.

Girls

Teams

1. Duluth East 384, 2. Ely 352, 3. Bemidji 342, 4. Mesabi East-Virginia-Eveleth-Gilbert 302, 5. Brainerd 277, 6. Duluth Marshall 270, 7. Grand Rapids 268, 8. Duluth Denfeld 260, 9. Little Falls 240, 10. Detroit Lakes 236, 11. Cloquet-Esko-Carlton 235, 12. Two Harbors, 13. Deer River 80.

Individuals, 5.4 Kilometers Classic

1. Annie Harvieux, DE, 14:33.2; 2. Solveig Viren, GR, 14:36.6; 3. Chelsey Youngberg, DE, 14:53.2; 4. Amy Bianco, Ely, 15:09.8; 5. Katie Allen, DE, 15:18.6; 6. Sophie Schuder, DE, 15:31.9; 7. Ashley Herman, DE, 15:49; 8. Breanna Holgate, GR, 16:06.5; 9. Ingrid Matison, GR, 16:11.7; 10. Allison Kosobud, Brainerd, 16:25.9.

BOYS SWIMMING

Grand Rapids 50, Mesabi East 46

200 medley relay -- GR (Brian Bustrom, Eben Rohling, Zack Bjorklund, Austin Wiberg) 1:50.00; 50 freestyle -- Bustrom, GR, 24.56; 100 freestyle -- Nathan Craven, GR, 54.06; 200 freestyle -- Sam Gibeau, GR, 2:19.02; 500 freestyle -- 1. David Fitch, GR, 6:37.32; 200 freestyle relay -- GR (Bustrom, Bjorklund, Rohling, Wiberg) 1:36.03; 400 freestyle relay -- ME (Casey Baker, Dylan LaValley, Isaac Lange, Evan Kalb) 4:02.77; 200 individual medley -- Kalb, ME, 2:24.44; 100 backstroke -- Bjorklund, GR, 1:08.93; 100 breaststroke -- Ethan Klovstad, ME, 1:12.69; 100 butterfly -- Kalb, ME, 59.53; diving -- James Jylha, GR, 191.82.

WRESTLING

Ladysmith 45, Northwestern 24

126 -- Mitch Livingston, LS, forfeit; 132 -- Josiah Vik, NW, pinned Levi Strahm, 2:34; 138 -- Jackson Doller, NW, pinned Anthony Nelson, 3:04; 145 -- Tristin Nelson, LS, forfeit; 152 -- Ross Peterson, LS, pinned Mike Bessler, :53; 160 -- Preston Larson, LS, pinned Wolfgang Inman, :18; 170 -- double forfeit; 182 -- Joe Weisenberger, LS, pinned Jay Karich, 2:55; 195 -- Markus Armstrong, LADY, pinned Brandon Erickson, :12; 220 -- Andrew Holzem, LS, pinned Dylan Shift, 3:12; 285 -- Cody Lehman, LS, dec. Jacob Miniot, 3-1, OT; 106 -- double forfeit. 113 -- Luke Jarman, NW, pinned Nguyen Tai, 3:04; 120 -- Mike Maki, NW, forfeit.

Advertisement
Advertisement
Advertisement