Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep summaries

Email News Alerts

BOYS BASKETBALL

Carlton26-31--57

Two Harbors17-27--44

Carlton -- Erik Adams 24, Lane Empson 15, Kyle Gunderson 8, Zach Veno 7, Spencer Walton 2, Dominic Bennett 1. Totals 22 9-11 57.

Advertisement
Advertisement

3-point goals -- Empson 2, Adams, Veno.

Two Harbors -- Charlie Pavlisich 15, John Peer Jr. 6, Eli Hebl 6, Kyler Kinn 3, Calvin Luhrsen 2, Trygve Lodin 2, Alex Lemke10. Totals 18 7-9 44.

3-point goals -- Kinn.

Cloquet59-38--97

Duluth Marshall19-40--58

Cloquet -- Aaron Johnson 20, Dillon Johnson 14, Jordan Diver 12, Zach Gerlach 11, Victor Foxx 9, Adam Laine 8, Gavin Takkunen 6, Marquez Evans 5, Jake Bushey 5, Maxx Brenner 3, Mason Brenner 2, Nate Weets 2. Totals 40 10-14 97.

3-point goals -- D. Johnson 2, Bushey, Foxx, Diver, Brenner, Evans.

Duluth Marshall -- Adam Kneepkens 20, Addison Aparicio 14, Cole Feriancek 10, Jeremy Stephan 9, John Keenan 4, Chris Nordman 1. Totals 22 9-12 58.

3-point goals -- Kneepkens 3, Aparicio 2.

Cromwell27-25--52

Floodwood40-34--74

Cromwell -- Joe Couture 11, Austin Pfistner 10, Tyler Hakamaki 8, Brandon Fairbanks 7, Jared Hutar 6, Josh Oliver 5, Hunter Rauvola 4, Alex Hakamaki 1. Totals 20 8-18 52.

3-point goals -- Couture 3, Oliver.

Floodwood -- Ross Schminski 18, Justin Hall 17, Riley Bernsdorf 13, Jarred Heggedahl 6, Ryder Lough 5, Noah Thompson 5, Logan Maly 4, Willow Christenson 2, Kyle Tamminen 2, Butch Sandstrom 2. Totals 32 8-12 74.

3-point goals -- Bernsdorf, Lough.

Duluth Denfeld23-45--68

Grand Rapids22-34--56

Duluth Denfeld -- Marquise Robinson 3, Sergei Hanka 5, Jamarr Harkins 23, Quantay Goods 10, Kjell Randa 7, Steve Bradshaw 14, Jerome Strother 6. Totals 23 17-25 68.

3-point goals -- Bradshaw 2, Randa, Hanka, Robinson.

Grand Rapids -- A.J. Watland 28, Evan Reitter 5, Trevor Elhard 8, Justin Gill 13, Sam Smokrovich 2. Totals 21 10-10 56.

3-point goals -- Watland 2, Reitter, Elhard.

Greenway24-17--41

Chisholm41-40--81

Greenway -- Ben Skaar 9, Alex Stavn 1, Derek Finke 5, Tom Murphy 3, Nate Emerson 18, Terry Webb 5. Totals 13 11-16 41.

3-point goals -- Emerson 4.

Chisholm -- Luke Marturano 1, Aaron Musburger 24, Austin Campbell 6, Jason Backman 3, Anthony Marturano 13, Parker Cicmil 2, Jaustin Culbert 13, Mitch Rusten 17. Totals 33 12-19 81.

3-point goals -- Musburger, Backman.

Hermantown41-25--66

Hibbing20-16--36

Hermantown -- Kole Zuidmulder 23, Zach Goplin 12, Kevin Folman 8, Cade Zacharias 8, Justin Brendan 4, Thomas Madison 4, Parker Anderson 3, Alex Comstock 2, Spencer Johnson 2. Totals 28 7-12 66.

3-point goals -- Goplin 2, Anderson.

Hibbing -- Nick Milani 22, Andy Rudberg 5, Evan Kleffman 3, Deion Harris 2, Alex Stark 2, Dylan Takkunen 2. Totals 14 8-11 36.

3-point goals -- None.

Lakeview Christian32-25--57

Cook County18-26--44

Lakeview Christian Academy -- Anders Broman 20 Jonathan Hardesty 12, Bjorn Broman 16, Josh Plys 7, Josh Klun 2. Totals 22 9-9 57.

3-point goals -- A. Broman 2, B. Broman 2, Plys

Cook County -- Kale Boomer 7, Colin Everson 20, Peter Warren 6, Johnny Jacobsen 11. Totals 18 8-16 44.

3-point goal -- None.

Mtn. Iron-Buhl 31-35--66

South Ridge41-31--72

Mountain Iron-Buhl -- Archie Winans 8, Deven Rowe 14, Trevor Winger 11, Levi Niemi 5, Jaylon Holmes 7, Dante Josephson 21. Totals 26 8-11 66.

3-point goals -- Winans 2, Rowe, Winger, Niemi, Holmes.

South Ridge -- Kody Karppinen 17, Dominic Janke 19, Bill Redding 6, Jerome Otis 4, Robbie McQuade 13, Colton Peterson 13., Totals 28 13-22 72.

3-point goals -- Karppinen 2, Janke.

North Woods22-37--59

International Falls48-34--82

North Woods -- Hank Halverson 15, Jaylen Strong 10, Cole Martin 9, Spencer Viita 2, Darnell Goggleye 7, Bryan Linn 4, Dan Pellinen 4, Alexander Hayes 3, Scott Rutar 3, Christian Bloom 2. Totals 23 5-9 59.

3-point goals -- Halverson 3, Martin 3, Goggleye, Rutar.

International Falls -- Ben Humbert 22, Gunnar Anderson 20, Cole Miggins 15, Jason Pumper 11, Ben King 7, Jack Bartkowski 5, Andrew Snyder 2. Totals 34 10-16 82.

3-point goals -- Anderson 2, Miggins, Humbert.

Proctor22-18--40

Esko47-44--91

Proctor -- Henry Habermann 10, Cody Stafford 5, Brett Pinney 2, Travis Carlson 9, Joe Thiry 4, Austin Tesser 6, Andrew Hendrickson 4. Totals 16 4-4 40.

3-point goals -- Habermann 2, Stafford, Carlson.

Esko -- Jaxson Turner 4, Mac McComber 9, Marc Peterson 27, Casey Staniger 15, Bob Wright 4, Ben Hanson 5, Kory Deadrick 13, Nate Johnson 11, Matt Bolgrean 2, Earl Brinckley 1. Totals 34 7-8 91.

3-point goals -- McComber 3, Peterson 6, Staniger 3, Hanson, Deadrick.

Division 3 Sectional 1

First Round

Cumberland13-6-10-6--35

Northwestern10-15-15-23--63

Cumberland -- Bryan Bielmeier 4, Jonah Lundequam 10, Brendon Grunseth 3, Taylor Johnson 2 Anthony Barnes 5, Michael Johnson 2, A.J. Ricci 9. Totals 16 4-4 35.

3-point goals -- Habermann 2, Stafford, Carlson.

Northwestern -- Tanner Follis 12, Jeffrey Priem 6, Nick Murray 2, Grant Pearson 5, Micah Olson 2, Trevor Paulus 4, Nate Pearson 1, Tyler Blair 2, Dylan Jardine 29. Totals 26 10-16 63.

3-point goal -- Pearson.

GIRLS BASKETBALL

Duluth East32-34--66

Cloquet31-18--49

Duluth East -- Liz Libbon 17, Danielle Cieluch 14, Hannah Johnson 14, Mia Anderson 9, Rachel Weyenberg 5, Emily Andersen 3, Veronica Rudolph 2, Elena Lushine 2. Totals 29 5-13 66.

3-point goals -- Cieluch 2, Weyenberg.

Cloquet -- Kenzie Rathe 15, Jaiden Cofield 10, Kassidy Steen 10, Grace Sinisalo 3, Reilly Kedrowski 3, Jordan Hanson 3, Morgan Warbolow 3, Avery Bieri 2. Totals 19 8-13 49.

3-point goals -- Sinisalo, Hanson, Warbolow.

Esko33-25--58

Duluth Denfeld20-22--42

Esko -- Savanna Trapp 14, Brooke Schramm 13, Erika Shady 10, Marisa Shady 8, Kallyn Knutson 7, Bailey Mudek 3, Molly Trapp 3. Totals 23 7-12 58.

3-point goals -- E. Shady 2, Mudek.

Duluth Denfeld -- Becca Hendrickson 16, Ashley Taipale 13, Lexi Hill 7, Melissa Jarvi 6. Totals 18 3-4 42.

3-point goals -- Taipale 3.

Fond du Lac Ojibwe25-23--48

Wrenshall44-30--74

Fond du Lac Ojibwe -- Naazhe Freemon-Sutten 11, Janessa Martineau 12, Faryn Wilson 23, Whitney Mayorga 2. Totals 17 4-13 48.

3-point goals -- Freemon 3, Wilson 3, Martineua 4.

Wrenshall -- Taylor Dagger 2, Paige Hellgren 2, Tatum Swanson 8, Delaney Kittel 8, Brianna Brim 6, Shana Laveau 21, Katie Kelley 21, Rebecca House 4, Sam Gann 2. Totals 32 8-14 74.

3-point goals -- Kittle, Kelley.

Grand Rapids27-30--57

Hermantown23-22--45

Grand Rapids -- Kenzie Kane 31, Megan Allen 9, Kaitlyn Guertin 6, Katie Anderson 3, Claire Peterson 2, Jordan Olson 2, Olivia Lopac 2. Totals 20 14-24 57.

3-point goals -- K. Kane 3.

Hermantown -- Emily Neumann 12, Carly Hansen 11, Kianna Hren 10, Caitlin Windus 8, Haley Wargin 2, Shania Bolen 2. Totals 16 10-14 45.

3-point goals -- Neumann, Hansen, Hren.

International Falls19-26--45

North Woods39-36--75

International Falls -- Reva Renollet 8, Rachel Foss 3, Anah Schwartz 7, Sara Christianson 6, Teagan Anderson 6, Jenna Vergeldt 8, Cassie Tomzcak 2, Emma Gilbert 3, Jena Sullivan 1. Totals 15 10-23 45.

3-point goals-- Renollet 2, Anderson 2.

North Woods -- Tessa Mankus 9, Rachel Harmston 12, Emily Fultz 4, Marissa LaPatka 8, Darby Youngstrom 26, Hunter Midthun 2, Destinie Villebrun 8, Alicia Rutchasky 6. Totals 31 6-10 75.

3-point goals -- Mankus, LaPatka, Youngstrom 3, Rutchasky 2.

Monday's Late Result

Virginia32-38--70

Duluth Marshall11-34--45

Virginia -- Morgan Deutsch-Woods 13, Ashley Mason 11, Maija Marcouett 11, Baylee Seitz 8, Kayla Moore 7, Kaylie Pucel 6, Mickey Whiteside 5, Emily Sipola 4, Maria Stokes-Cerkoenik 4, Caari Toivori 1. Totals 25 14-19 70.

3-point goals -- Deutsch-Woods 3, Seitz 2, Mason.

Duluth Marshall -- Mary Baumgartner 15, Abby Bushey 12, Maddie Eyer 7, Lauren Alworth 3, Molly Matthews 2, Claire Kleinschmidt 2, Esther Swanson 2, Rachel DeWitte 1, Meghan Matthews 1. Totals 11 21-32 45.

3-point goals -- Baumgartner 2, Bushey.

BOYS HOCKEY

MINNESOTA

Section 7AA Quarterfinals

Forest Lake0-2-0--2

Cloquet-EC2-2-2--6

First period -- 1. CEC, Beau Michaud (Karson Kuhlman), 8:04; 2. CEC, Nate Niemi (Kyle Klatt), 9:30.

Second period -- 3. CEC, Westin Michaud (Kuhlman), 4:19; 4. CEC, Kuhlman, 11:05; 5. FL, Trevor Thompson (Collin Carpenter, Kyle Parker), 11:46; 6. FL, John Suess (Alex Egle, Jack Schmidt), 16:25.

Third period -- 7. CEC, Koby Bender (Beau Michaud, Dylan Michaud), 1:27; 8. CEC, Kuhlman, 15:52 (en).

Saves -- Jesse Garcia, FL, 18; Justin Ketola, CEC, 34.

St. Francis1-1-0--2

Grand Rapids2-0-4--6

First period -- 1. GR, Eli Mangni (Cody Mann, Jake Bischoff), 4:25; 2. SF, Cameron Kaehler (Ben Falk, Kyle Wagner), 7:08 (pp); 3. GR, Jonah Bischoff (Shafer Holum, Avery Peterson), 8:54.

Second period -- 4. SF, Zach Foesch (Kyle Wagner), 11:31.

Third period -- 5. GR, Peterson (Jake Bischoff, Jonah Bischoff), 0:37; 6. GR, Jonah Bischoff (Jake Bischoff, Peterson), 5:00; 7. GR, Reid Holum (Jonah Bischoff, Peterson), 8:32; 8. GR, Peterson (Connor LaRoque), 16:13 (en).

Saves -- Darion Hanson, SF, 27; Hunter Shepard, GR, 12.

St. Michael-A'ville0-0-0--0

Duluth East5-7-3--15

First period -- 1. Ryan Lundgren (Meirs Moore, Alex Toscano), 2:21; 2. Moore (Jack Forbort, Lundgren), 4:51; 3. Nick Altmann (Andrew Kerr, Brian Bunten), 11:58; 4. Forbort (Lundgren, Moore), 12:56; 5. Lundgren (Toscano, Forbort), 15:18.

Second period -- 6. Forbort (Lundgren, Toscano), 1:15; 7. Bunten (Beau Hughes, Altmann), 3:28 (pp); 8. Altmann (Jack Kolar, Bunten), 5:26; 9. Kerr (Kolar), 5:43; 10. Lundgren (Kolar, Phil Beaulieu), 10:14 (pp); 11. Toscano (Beaulieu, Moore), 13:32; 12. Lundgren (Forbort, Moore), 15:01 (pp).

Third period -- 13. Toscano (Moore, Beaulieu), 2:40; 14. Altmann (Alex Trapp), 8:24; 15. Beaulieu, 15:16.

Saves -- Matt Borgen, SMA, 29; Trent Olson, SMA, 6; Dylan Parker, DE, 14.

Section 7A First Round

Pine City-Rush City0-2-0--2

Proctor3-3-1--7

First period -- 1. P, Brodie Nordquist (Ty Rackcliffe), 1:00; 2. P, Nordquist (Austin LePage, Rackcliffe), 4:36; 3. P, Jack Nikko (LePage), 13:36.

Second period -- 4. P, Shane Gould (Forest Hulter, Evan Scherber), 7:01 (sh); 5. P, Tanner Bergman (Hulter, Trace Norton), 9:36; 6. PCRC, Coltin Malchow, 10:45 (pp); 7. PCRC, T.J. Gross (Casey Lucht, Conner Werner), 15:59; 8. P, Nordquist, 16:03.

Third period -- 9. P, Dylan Pionk (Derek Dahlgren, Boston Gilderman), 14:10.

Saves -- Tony Pitzen, PCRC, 33; Isaac Scherber, P, 18.

Wisconsin

Sectional 1 Semifinal

New Richmond0-1-0--1

Superior1-2-1--4

First period -- 1. S, Daniel Berger (Aaron Wakefield-Zubiate, Mitch Anderson), 5:10.

Second period -- 2. NR, Tyler Lagerstrom (Josh Manske, Michael Bodsberg), 3:03 (pp); 3. S, Trent Olson (Grant Hanson), 8:25 (pp); 4. S, Aaron Miller (Tyler Nystrom, Olson), 13:05.

Third period -- 5. S, Miller (Nystrom), 16:23.

Saves -- Aaron Chwialkowski, NR, 34; Paxton Paine, S, 20.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness