Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep summaries

Email News Alerts

BOYS BASKETBALL

Advertisement
Advertisement

Cherry27-24--51

Silver Bay40-32--72

Cherry -- Matt Koski 10, Tim Bukuvich 4, Jordan Parenteau 12, Austin Kowarsch 18, Ian Bechtel 3, Ted Clement 3, Brian Clement 1. Totals 21 3-8 51.

3-point goals -- Kowarsch 4, Parenteau 2.

Silver Bay -- Eben Fisher 13, Luke Thun 27, Mark Harris 6, Baruch Fisher 14, Taylor Woodwick 12. Totals 31 6-12 72.

3-point goals -- Woodwick 2, Thun.

Lakeview Christian30-37--67

Carlton27-29--56

Lakeview Christian Academy -- Ethan Lawler 2, Jonathan Hardesty 7, Adam Fuchs 8, Luke Borchardt 11, Josh Plys 15, Bjorn Broman 24. Totals 27 10-15 67.

3-point goals -- Hardesty, Broman, Plys.

Carlton -- Spencer Walton 6, Kyle Gunderson 6, Dakota Frear 12, Lane Empson 13, Erik Adams 19. Totals 21 9-19 56.

3-point goals -- Empson 4, Adams.

Wrenshall25-23--48

Cromwell20-36--56

Wrenshall -- Pat Gustafson 19, Derek Duncan 9, Matt O'Connor 8, Mitch Frank 6, Pete Granholm 2, Jared Kittel 2, Trent Olson 2, Jack Dolter 1. Totals 19 6-11 48.

3-point goals -- Gustafson 4.

Cromwell -- Jake Ramberg 20, Austin Johnson 12, Jared Hutar 10, Alex Hakamaki 10, Josh Oliver 4. Totals 23 6-19 56.

3-point goals -- Hakamaki 2, Hutar, Oliver.

Ashland 62, Spooner 40

GIRLS BASKETBALL

Aitkin21-26--47

Moose Lake-WR36-32--68

Aitkin -- Bayerle 19, Michaletz 9, Nordean 7, Paulson 7, Welshons 4, Lundgren. Totals 17 11-23 47.

3-point goals -- Nordean, Paulson.

Moose Lake-Willow River -- S. Johnson 21, Jusczak 10, Miller 9, Bennett 6, Halverson 4, H. Johnson 4, Olson 2, Mattison 2, Radel 2. Totals 23 13-16 68.

3-point goals -- S. Johnson 7, Halverson, Miller.

Bigfork13-15--28

North Woods51-16--67

Cromwell26-25--51

Mountain Iron-Buhl48-37--85

Cromwell -- Brittany Johnson 1, Ann Collman 2, Marlene Wester 15, Kayle Johnson 11, Allie Cahoon 5, Christina Stenson 3, Makayleigh Cahoon 14. Totals 18 10-15 51.

3-point goals -- Wester 2, K. Johnson, A. Cahoon, M. Cahoon.

Mountain Iron-Buhl -- Tatum Primeau 2, Laura Ostman 11, Conner Rautio 2, Allie Knuti 14, Marissa Mason 5, Kathy Ostman 10, Chelsea Mason 2, Kianna Martinson 6, Charity Aultman 1, Dakotah Winans 18, Sarah Overbye 11, Maya Buffetta 3. Totals 32 15-20 85.

3-point goals -- Winans 2, Overbye, Buffetta, M. Mason, Martinson.

Grand Raids24-26--50

Barnum21-37--58

Grand Rapids -- Brittany Koss 3, Nataya Chandler 1, Kenzie Kane 21, Karley Peterson 3, Michaela Cleveland 1, Jessa Sondergaard 15, Katie Anderson 2, Megan Allen 4. Totals 18 9-14 50.

3-point goals -- Kane 5.

Barnum -- Katie Myhre 9, Claire Rodgers 10, Lissa Warpula 1, Daron Mainville 10, Claudia Turner 22, Caitlan Rodgers 6. Totals 17 15-17 58.

3-point goals -- Myhre 3, Turner 3, Cl. Rodgers, Ca. Rodgers.

International Falls70

Chisholm47

International Falls -- Reva Renollet 12, Sophie Frederickson 8, Rachel Foss 5, Anna Schwartz 2, Sara Christianson 9, Hanna Heibel 16, Jenna Vergeldt 16, Teagan Anderson 2. Totals 26 13-19 70.

3-point goals -- Heibel 3, Frederickson, Foss.

Chisholm -- Megan Smart 1, Paige Hanson 2, Tori Anderson 4, Jenny Casey 4, Toria Marturano 4, Brianna Zunich 19, Ellen Lescarbeau 9, Gabby Sundquist 4. Totals 20 7-14 47.

3-point goals -- None.

Isle 53, McGregor 42

Saturday's Result

Ely 81, Two Harbors 52

GIRLS HOCKEY

Saturday's Results

Proctor-Hermantown2-0-0--2

International Falls1-2-0--3

First period -- 1. PH, Reilly Fawcett (Justina Lindberg), 2:00; 2. PH, Lindberg (Fawcett), 9:00; 3. IF, Amy Auran, 15:45.

Second period -- 4. IF, Jenna Anderson, 3:00; 5. IF, Auran, 9:00.

Third period -- No scoring.

Saves -- Kylie Hommerding, PH, 24; Keanna Carlson, IF, 19.

Eveleth-Gilbert Area 4, Park Rapids Area 3

NORDIC SKIING

Saturday's Results

Grand Rapids Invitational

At Mount Itasca, Coleraine

Boys

Teams

1. Ely, 380; 2. Duluth East, 376; 3. Bemidji, 359; 4. Duluth Denfeld, 319; 5. Grand Rapids, 319; 6. Mesabi East Area, 310; 7. Cloquet-Esko-Carlton, 274; 8. Two Harbors, 247; 9. Detroit Lakes, 243; 10. Deer River, 80.

Individuals

1. Adam Holter, Bem, 13:54.7; 2. Bauer LeSavage, DE, 13:54.8; 3. Luke Israel, DE, 14:05.4; 4. Jesse Olson, E, 14:06.1; 5. Ben Jesme, E, 14:11.5.

Girls

Teams

1. Duluth East, 388; 2. Grand Rapids, 381; 3. Ely, 351; 4. Bemidji, 293; 5. Two Harbors, 264; 6. Mesabi East Area, 236; 7. Detroit Lakes, 232; 8. Cloquet-Esko-Carlton, 229; 9. Hibbing, 78; 10. Duluth Denfeld, 76; 11. Deer River, 66.

Individuals

1. Anna Kubek, independent, 14:02.7; 2. Ashley Herman, DE, 15:54.6; 3. Solveig Viren, 16:06.7; 4. Berit Goodge, DE, 16:08.9; 5. Maggie Anderson, DE, 16:15.0.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness