Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep playoff schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts

basketball Two Harbors, 55616

Two Harbors Minnesota 109 Waterfront Dr. 55616

BOYS BASKETBALL

WISCONSIN

SECTIONAL 1

At 7 p.m.

Tuesday, Feb. 19

Play-in Game

No. 9 Chippewa Falls at No. 8 Wausau West

Advertisement
Advertisement

Friday, Feb. 22

Quarterfinals

Wausau West/Chippewa Falls winner at No. 1 Superior, at Wessman Arena

No. 5 Eau Claire North at No. 4 Eau Claire Memorial

No. 6 Hudson at No. 3 Marshfield

No. 7 Wausau East at No. 2 D.C. Everest

DIVISION 2

SECTIONAL 1

Tuesday, Feb. 19

First Round

No. 10 Ashland at No. 7 La Crosse Logan

No. 11 Sparta at No. 6 Tomah

No. 9 New Richmond at No. 8 Menomonie

DIVISION 3

SECTIONAL 1

Tuesday, Feb. 19

First Round

No. 11 Cumberland at No. 6 Northwestern

No. 10 Ladysmith at No. 7 Spooner

No. 12 St. Croix Central at No. 5 Baldwin-Woodville

No. 9 St. Croix Falls at No. 8 Osceola

BOYS HOCKEY

WISCONSIN

SECTIONAL 1

Tuesday's First-Round Results

River Falls 8, Barron 2

Webster-Siren 7, Baldwin-Woodville 1

Menomonie 6, Spooner 1

Thursday's Quarterfinals

River Falls (9-16) at No. 1 Superior

(15-8-1), at Wessman Arena, 7 p.m.

No. 5 Amery (10-10) at No. 4 New Richmond (10-10-2), 7 p.m.

Webster-Siren (15-7) at No. 3 Hudson

(17-5), 7 p.m.

Menomonie (14-11) at No. 2 Somerset (16-5-2), 7 p.m.

GIRLS HOCKEY

MINNESOTA

SECTION 7AA

Thursday's Championship

At Blaine

Elk River-Zimmerman (12-12-3) vs. Forest Lake (14-10-2), 7 p.m.

SECTION 7A

Tuesday's Semifinal Results

At Northwoods Arena, Cloquet

Proctor-Hermantown 5, Princeton 3

Hibbing-Chisholm 3, Moose Lake Area 1

Friday's Championship

At Northwoods Arena, Cloquet

Proctor-Hermantown (18-6-1) vs. Hibbing-Chisholm (17-9), 7 p.m.

WISCONSIN

SECTIONAL 1

Thursday's Quarterfinals

No. 7 Superior (4-16-1) at No. 2 River Falls

No. 8 New Richmond at No. 1 Hayward

No. 6 Hudson at No. 3 Webster-Siren

Friday's Quarterfinal

No. 5 Eau Claire at No. 4 Chippewa Falls

ALPINE SKIING

MINNESOTA

Today's State Meet

At Giants Ridge, Biwabik

Boys and girls first run, 10 a.m.

Boys and girls second run, 1 p.m.

NORDIC SKIING

MINNESOTA

Thursday's State Meet

At Giants Ridge, Biwabik

Girls 5K Freestyle, 10 a.m.

Boys 5K Freestyle, 11 a.m.

Girls 5K Classical, 1:30 p.m.

Boys 5K Classical, 2:30 p.m.

WRESTLING

MINNESOTA

SECTION 7AA

Tuesday's Results

At Coleraine

Preliminaries

Virginia Area vs. Cloquet-Esko, night

Proctor vs. Nashwauk-Keewatin/Greenway, night

Quarterfinals

Virginia/Cloquet-Esko winner vs. Grand Rapids, night

Proctor/Nashwauk-Keewatin/Greenway winner vs. Hibbing, night

Friday's Matches

At Pine City

Semifinals, 5 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement